وبلاگ

مقایسه نیکوتین ویپ و سیگار | بررسی خطر هر یک!

مقایسه نیکوتین ویپ و سیگار

با مقایسه نیکوتین ویپ و سیگار متوجه می‌شویم که ترکیبات موجود در این دو محصول با یکدیگر متفاوت است، به همین سبب مضرات این دو نیز با هم فرق می‌کنند. از آنجایی که نیکوتین ویپ با سرعت بالاتری جذب می‌شود، با حجم کمتر می‌تواند نیاز ویپرها به نیکوتین را تأمین کند. به همین سبب مضرات سیگار الکترونیکی نسبت به سیگار سنتی بسیار کمتر است. برای اینکه با روش مصرف دستگاه‌های ویپ و جایگزین کردن آنها با سیگار سنتی به طور کامل آشنا شوید، با خیال راحت می‌توانید با کارشناسان مجموعه روکوویپ در ارتباط باشید.

مقایسه نیکوتین ویپ و سیگار؛ کدام یک خطرناک‌تر است؟

نیکوتین یک ماده اعتیاد آور است که در سیگار سنتی در حجم زیاد وجود دارد، دستگاه‌های ویپ که در حال حاضر جایگزین‌های خوبی برای سیگار هستند، نیز دارای نیکوتین می‌باشند. اما مسئله مهم این است که در مقایسه نیکوتین ویپ و سیگار متوجه می‌شویم که نیکوتین‌ها با هم فرق می‌کنند، البته نیکوتین بدون ضرر نبوده اما نیکوتینی که از سیگار الکترونیکی ایجاد می‌شود به نسبت سیگار سنتی کم ضررتر است.

ویپ

استفاده از دستگاه‌های ویپ و سیگار الکترونیکی با مدرن شدن سبک زندگی جوامع گسترش پیدا کرده است. به همین سبب کارخانجات فعال در حوزه تولید لوازم ویپینگ هر روزه مدل‌های جدید از این دستگاه‌ها را ارائه می‌دهند که شرایط استفاده راحت‌تر و آسان‌تر را دارد. اما هنوز برخی از افراد هستند که در هنگام انتخاب بین سیگار الکترونیکی و سیگار سنتی مردد می شوند. در ادامه به مقایسه نیکوتین ویپ و سیگار می‌پردازیم:

مقدار نیکوتین

در سیگارهای تنباکویی بین ۶ تا ۲۴ میلی‌گرم نیکوتین خالص وجود دارد که از طریق ریه جذب می‌شود. اما در دستگاه‌های ویپ سطح نیکوتین مایع ویپ قابل انتخاب است. مایعات ویپ از نیکوتین صفر تا سطوح بالاتر تولید می‌شوند که هر فرد می‌تواند بسته به نیاز خود آنها را انتخاب کرده و به شکل تدریجی میزان استفاده از نیکوتین را کاهش بدهد.

جذب نیکوتین

سیگارهای تنباکویی پس از سوختن نیکوتین آنها به شکل گازی و ذرات معلق در دود سیگار استنشاق می‌شود و از طریق ریه وارد خون و مغز می‌شود. اما دستگاه‌های ویپ مایع الکترونیکی را توسط یک المنت گرم کننده تبخیر می‌کنند و بخار حاصله از طریق استنشاق وارد ریه می‌شود، این روش جذب نیکوتین سریع‌تر اتفاق می‌افتد و البته متمرکزتر است.

تاثیرات وابستگی نیکوتین

هنگام استفاده از سیگار سنتی در کنار نیکوتین سایر ترکیبات مضر دیگر را هم استنشاق می‌کنید که به سرعت به سیستم عصبی مرکزی چسبیده و وابستگی شدیدی به وجود می‌آورند. اما با دستگاه‌های ویپ فقط نیکوتین را استنشاق می‌کنید و میزان وابستگی آن نسبت به دود سیگار کمتر است.

استفاده از ویپ

تاثیر نیکوتین در محیط

نیکوتینی که از سیگار تنباکویی به وجود می‌آید، بسیار سمی بوده و نیکوتین موجود در آن به افراد دیگر هم آسیب می‌رساند. اما دودی که از دستگاه‌های ویپ منتشر می‌شود، بوی بدی نداشته و حجم نیکوتین کمتری را در محیط پخش می‌کند.

متنوع بودن طعم‌ها

زمانی که اقدام به تهیه سالت نیکوتین یا خرید جویس می‌کنید، می‌توانید طعم‌های مختلفی را انتخاب نمایید، تا تجربه ویپینگ لذت بخشی به دست آورید. اما سیگار سنتی فقط طعم تنباکوی کلاسیک سوخته را دارد.

به طور کلی با مقایسه بین ویپ و سیگار متوجه می‌شویم که استفاده از دستگاه‌های ویپ خطرات کمتری نسبت به سیگار سنتی دارد. به همین جهت با خرید پاد حرفه‌ای می‌توانید به مرور زمان حجم نیکوتین را کاهش داده و برای همیشه سیگار و نیکوتین را ترک کنید. پس گام اول برای ترک سیگار تصمیم گرفتن به تغییر تأمین نیکوتین مورد نیاز با خرید ویپ است.

تفاوت ویپ و سیگار الکترونیکی

تفاوت ویپ و سیگار الکترونیکی

ویپ و سیگار الکترونیکی دو دستگاه پیشرفته و به روز هستند که به عنوان جایگزین‌های اصلی سیگار سنتی به شمار می‌روند. اما اگر بخواهیم تفاوت ویپ و سیگار الکترونیکی را به طور دقیق بررسی کنیم باید برخی از موارد مهم را مدنظر قرار بدهیم:

 طراحی و شکل ظاهری

سیگار الکترونیکی شبیه به سیگار تنباکویی با ابعاد بسیار کوچک طراحی شده است؛ اما دستگاه‌های ویپ ابعاد بزرگتری داشته و دارای صفحه نمایش و کلید تنظیمات مختلف می‌باشند.

توان و عملکرد

سیگارهای الکترونیکی طراحی ساده‌تری داشته و عملکرد آنها محدود است و بدون نیاز به فشردن دکمه دود مد نظر تولید می‌شود. اما دستگاه‌های ویپ عموماً قدرتمندتر بوده و با داشتن توانایی تنظیمات بیشتر موجب می‌شود تا توان و دما را مناسب نیاز خود تنظیم کنید.

مخزن مایع ویپ

سیگار الکترونیکی معمولاً یک مخزن مایع ثابت داشته که درون دستگاه قرار گرفته و قابلیت تعویض ندارند. اما دستگاه‌های ویپ دارای تانک قابل تعویض هستند و به شکل مستقل می‌توان طعم‌های مختلف را با این دستگاه تجربه کرد.

تاثیرات اجتماعی سیگارهای الکترونیکی

تاثیرات اجتماعی سیگارهای الکترونیکی

دلایل زیادی برای محبوبیت بیشتر سیگارهای الکترونیکی وجود دارد که از مهم‌ترین آنها می‌توان به سلامت این دستگاه‌ها نسبت به سیگار سنتی اشاره کرد. اما یکی از مهم‌ترین دلایل آن تاثیرات اجتماعی سیگارهای الکترونیکی نسبت به سیگار سنتی است.

در واقع زمانی که از دستگاه‌های ویپ استفاده می‌کنید، تنها با خرید جویس می‌توانید نیکوتین مورد نیاز خود را تامین کنید و به هیچ عنوان محیط اطراف را آلوده نمی‌کنید. اما سیگارهای سنتی به محض روشن شدن تاثیر منفی در محیط می‌گذارند به طور کلی از مهمترین تاثیرات اجتماعی سیگارهای الکترونیکی می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

  • تاثیرات منفی کمتر سیگارها بر محیط زیست و حیوانات
  • کاهش آلودگی هوا و تاثیر مستقیم آن بر سلامتی اطرافیان
  • امکان حضور در انجمن‌ها و گروه‌های مختلف بدون نگرانی جهت کشیدن سیگار

در صورتی که قصد دارید انواع سیگار الکترونیکی یا دستگاه ویپ را به عنوان جایگزین سالم‌تر سیگار سنتی انتخاب کنید، لازم است که با نحوه استفاده از ویپ به طور کامل آشنا شوید. بدین صورت می‌توانید بدون دغدغه در محیط اجتماع نیز از این دستگاه استفاده کرده و مشکلی هم برای جامعه به وجود نیاید.

مضرات سیگار الکترونیکی

بررسی مزایا و مضرات سیگار الکترونیکی

نیکوتین یک ماده اعتیاد آور است که مصرف آن به هر شکلی موجب وابستگی می‌شود، پس هیچ شکی در مضر بودن آن نیست. اما زمانی که اقدام به مقایسه نیکوتین ویپ و سیگار می‌کنیم متوجه می‌شویم که مضرات سیگار به نسبت دستگاه‌های ویپ بسیار بیشتر است. به همین جهت اغلب افراد سیگاری ترجیح می‌دهند تا با کمک گرفتن از دستگاه‌های ویپ سیگار را کنار بگذارند.

در این بخش به بررسی مزایای نیکوتین ویپ نسبت به سیگار می‌پردازیم:

  • کاهش مواد مضر بدون سوختن تنباکو
  • کاهش بوی نامطبوع تنباکو و جلوگیری از آزار دهندگی آن برای اطرافیان
  • قابلیت تنظیم مقدار نیکوتین بر حسب نیاز افراد با تهیه محلول‌های الکترونیکی مناسب

اما استفاده از سیگار الکترونیکی فقط مزایا نداشته، بلکه زیاده‌روی در مصرف آن مضراتی را هم به دنبال دارد که در ادامه به بررسی مضرات سیگار الکترونیکی می‌پردازیم:

  • داشتن عوارض جانبی نامعلوم به دلیل جدید بودن این محصولات
  • به وجود آوردن وابستگی و اعتیاد به نیکوتین در صورت استفاده ناصحیح از این دستگاه‌ها
  • ایجاد جذابیت بیشتر و جلب توجه جوانان و نوجوانان به مصرف نیکوتین

با بررسی مزایا و معایب سیگار الکترونیک متوجه می‌شویم که به نسبت مضرات سیگار سنتی ضرر و زیان کمتری دارند. پس می‌توان از آنها به عنوان راهکارهای ترک سیگار استفاده کرد. کافیست با یک مجموعه معتبر مانند روکوویپ ارتباط بگیرید، تا بهترین محصولات ویپینگ از جمله انواع دستگاه‌ها و مایع الکترونیکی را به شما معرفی کنند، تا با انتخاب‌های آگاهانه شروع به ترک سیگار نمایید.

سیگار الکترونیکی

نتیجه‌گیری

مقایسه نیکوتین ویپ و سیگار نتایج بی‌نظیری را به دنبال دارد و همه افراد سیگاری را مجاب می‌کند تا به جای استفاده از سیگار سنتی از دستگاه‌های ویپ استفاده نمایند. زیرا قابلیت کنترل نیکوتین، تنوع در طعم و حجم دود را دارند. البته هزینه‌های مربوط به تأمین نیکوتین تا حد زیادی کاهش پیدا می‌کند. فقط کافی است برای دسترسی به بهترین نوع ویپ و مایع الکترونیکی با یک مجموعه معتبر مانند روکوویپ در ارتباط باشید، تا نتایج خوبی از انتخاب سیگار الکترونیکی به دست آورید و در نهایت بتوانید به تدریج سیگار را کنار بگذارید.

سوالات متداول

نیکوتین ویپ و سیگار کدام یک خطرناک‌تر است؟

در یک پاسخ کوتاه باید بگوییم هر دو نیکوتین خطرناک هستند، اما نیکوتین حاصل از سیگار به دلیل داشتن مواد مضر، بیشتر خطرناک‌تر است.

 آیا ویپینگ اعتیادآور است؟

ماده اولیه برای عملکرد ویپ نیکوتین بوده و در صورت استفاده بی‌رویه اعتیاد آور است

آیا نیکوتین برای کودکان و نوجوانان مضر است؟

نیکوتین به هر شکلی برای رشد مغز کودکان و نوجوانان تأثیر منفی دارد.

آیا نیکوتین ویپ در ایجاد سرطان‌ها نقش دارد؟

در یک پاسخ کوتاه باید بگوییم هنوز تحقیقات کاملی در این موضوع صورت نگرفته است.

آیا خطر دستگاه‌های ویپ از سیگار کمتر است؟

بله؛ خطر دستگاه‌های ویپ از سیگار سنتی کمتر است، اما در صورت مصرف بی‌رویه مشکلات خاصی به وجود می‌آورد.

1.5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *