وبلاگ

آیا بلند بودن صدا ویپ عادی است؟

بلند بودن صدا ویپ

آیا بلند بودن صدا ویپ عادی است؟ این سوال برای افرادی که به تازگی به دنیای ویپینگ وارد شده‌اند، قطعاً به وجود می‌آید. زیرا گاهی اوقات با صداهای عجیب در ویپ خود مواجه می‌شوند و به دنبال پیدا کردن علت صدا دادن دستگاه ویپ هستند. گاهی اوقات صداهای ویپ کاملاً طبیعی بوده، اما در مواقعی که این صداها غیر طبیعی و عجیب است، باید اقدام به برطرف کردن آنها نمود تا از خرابی دستگاه ویپ جلوگیری کرد. در صورت انتخاب یک مجموعه تخصصی مانند روکوویپ برای خرید دستگاه‌های ویپ و جویس استاندارد، ضمن تهیه محصولات مناسب، مشاوره‌های تخصصی هم برای کارکرد بهتر این دستگاه دریافت خواهید کرد.

بلند بودن صدا ویپ

اگر به تازگی وارد دنیای ویپینگ شده‌اید، قطعاً عملکرد این دستگاه‌ها برای شما جذاب و گاهی اوقات تعجب برانگیز است. ممکن است با این سوال که آیا بلند بودن صدای ویپ عادی است؟ مواجه شوید.

آیا تا به حال به صدای ویپ خود دقت کرده‌اید؟ صدای ویپ می‌تواند از یک زمزمه آرام تا یک غرش بلند متغیر باشد. در پاسخ به این سوال باید بگوییم که در اغلب مواقع این صدا کاملاً عادی بوده و جای نگرانی وجود ندارد. اما اگر این صداهای بلند طولانی مدت تکرار شوند، ممکن است مشکلات بیشتری برای دستگاه ویپ به وجود بیاید. آشنایی با علل ایجاد این صداها کمک می‌کند تا اقدام به رفع آنها کنید.

علت صدا دادن دستگاه ویپ

صداهای طبیعی دستگاه ویپ

در این روزها که استفاده از انواع سیگار الکترونیکی و دستگاه‌های ویپینگ رو به گسترش است، آشنایی با علت صدا دادن دستگاه ویپ ضرورت دارد تا بدون مشکل بتوانید از دستگاه‌های ویپ خود استفاده کرده و طول عمر دستگاه را هم افزایش دهید.

در پاسخ به این سوال که آیا بلند بودن صدای ویپ عادی است، باید بگوییم گاهی اوقات این صدا کاملاً طبیعی و گاهی اوقات هم نشان دهنده یک اختلال در دستگاه است. اما در این بخش قصد داریم به بررسی علت صدا دادن ویپ به شکل طبیعی که هیچ مشکلی هم برای ویپرها ایجاد نمی‌کند، بپردازیم:

صدای تبخیر جویس

هنگامی که جویس در دستگاه تبخیر می‌شود، حباب‌های کوچکی ایجاد شده که به بالا می‌روند. این حباب‌ها صداهایی شبیه به ترکیدن حباب یا فسفس ایجاد می‌کنند.

حرکت هوا

هوا در داخل کانال‌های هوای کویل و کارتریج جریان می‌یابد و می‌تواند صداهایی شبیه به سوت یا وزوز ایجاد کند.

جنس المنت کویل

کویل‌های ساخته شده از نیکل یا کروم معمولاً صدای بیشتری را نسبت به سایر کویل‌ها ایجاد می‌کنند.

قطر حفره تنظیم کننده صدا

قطر حفره کویل مانند یک دریچه برای تنظیم صدا عمل می‌کند. حفره‌های بزرگ‌تر نغمه رساتر و حفره‌های کوچک‌تر صدای آرام‌تر را ایجاد می‌کنند.

حجم جویس جدا شده از پنبه کویل

اگر جویس بیش از حد از پنبه کویل جدا شود، می‌تواند به داخل کانال‌های هوا راه پیدا کرده و صداهای اضافی ایجاد کند.

صداهای عجیب در ویپ

صداهای عجیب در ویپ

استفاده از دستگاه‌های ویپ برای ترک سیگار و حتی تفریح و سرگرمی روز به روز در حال گسترش است. به همین جهت، آشنایی با نحوه کارکرد این دستگاه‌ها برای ویپرها ضروری می‌باشد تا در صورت مواجه با صداهای عجیب در ویپ، بدون نگرانی بتوانند علت صدا را پیدا کرده و آن را برطرف کنند.

نکته مهم این است که بلند بودن صدای ویپ در حالت نرمال هم اتفاق می‌افتد و در حین ویپینگ ممکن است صداهایی شبیه ترکیدن حباب، فس فس یا قل قل داشته باشند. به این حالت‌ها اصطلاحاً تراکینگ گفته می‌شود. اگر تراکینگ خیلی ادامه‌دار نباشد، مشکل جدی وجود ندارد و در واقع بیانگر این است که ویپ با قدرت کافی در حال تبخیر جویس است.

اما در صورتی که تراکینگ ادامه‌دار باشد، ممکن است هشداری برای شروع لیکینگ (ریزش جویس) یا اسپیت‌بک (پاشش جویس) باشد و ممکن است حین پاف‌گیری قطرات داغ جویس به داخل دهان ما بپاشد.

در این بخش به مهم‌ترین علل صداهای عجیب در ویپ می‌پردازیم:

جویس بیش از حد

اگر جویس بیش از حد از پنبه کویل جدا شود، می‌تواند به داخل کانال‌های هوا راه پیدا کرده و صداهای اضافی و عجیبی ایجاد کند.

کویل نامناسب

اگر کویل با دستگاه ویپ یا جویس هماهنگ نباشد، می‌تواند صداهای عجیبی را ایجاد کند.

مشکلات اتمیزه کردن

اگر کویل به درستی کار نکند، ممکن است جویس را به طور کامل اتمیزه نکند و این امر می‌تواند به ایجاد صداهای عجیب و غریب منجر شود.

مشکلات باتری

اگر باتری ویپ شما ضعیف باشد یا به درستی کار نکند، ممکن است صداهای عجیبی ایجاد شود.

دلایل ریزش جویس از مخزن یا کارتریج

دلایل ریزش جویس از مخزن یا کارتریج

یکی از مهم‌ترین علت‌های صدا دادن ویپ، ریزش جویس از مخزن یا کارتریج آن است. گاهی حجم جویس جمع شده در حفره کویل به حدی زیاد بوده که ممکن است حتی با فعال شدن کویل، دستگاه شما کام نداده و پس از مدتی فشار دادن کلید فایر، با یک صدای بلند شبیه ترکیدن یک حباب بزرگ مواجه شوید.

جویس اضافی موجود در داخل حفره دستگاه ویپ می‌تواند با مویینگی (نیروی کشش سطحی) که ایجاد می‌کند، جویس داخل مخزن را هم افزایش داده و در نهایت موجب ریزش بیشتر جویس و خالی شدن مخزن شود.

از مهم ترین دلایل دیگر ریزش جویس:

گرمای بیش از حد

گرمای بیش از حد می‌تواند باعث رقیق شدن جویس و نشت آن از مخزن یا کارتریج شود. برای جلوگیری از این مشکل، از ویپ خود در وات و دمای مناسب استفاده کنید و از گرم شدن بیش از حد آن جلوگیری کنید.

لرزش و ویبره

قرار گرفتن ویپ در معرض لرزش و ویبره، می‌تواند باعث نشت جویس از مخزن یا کارتریج شود. برای جلوگیری از این مشکل، از ویپ خود در مکان‌های ثابت استفاده کنید و از حمل آن در جیب یا کیف خود که در معرض لرزش و تکان هستند، خودداری کنید.

وات نامناسب

استفاده از ویپ در واتیج بالاتر یا پایین‌تر از حد توان کویل، می‌تواند باعث نشت جویس شود. برای جلوگیری از این مشکل، از ویپ خود در واتیج مناسب کویل استفاده کنید.

پر کردن بیش از حد

پر کردن بیش از حد مخزن یا کارتریج، می‌تواند باعث نشت جویس شود. برای جلوگیری از این مشکل، مخزن یا کارتریج را تا حداکثر ظرفیت آن پر نکنید.

مکش و فشار زیاد

پاف‌گیری با مکش و فشار زیاد، می‌تواند باعث نشت جویس از مخزن یا کارتریج شود. برای جلوگیری از این مشکل، با ملایمت و با فشار مناسب پاف‌گیری کنید.

جویس تقلبی

استفاده از جویس‌های تقلبی و بی‌کیفیت، می‌تواند باعث نشت جویس شود. برای جلوگیری از این مشکل، از جویس‌های باکیفیت و معتبر استفاده کنید.

سوختن پنبه کویل

سوختن پنبه کویل می‌تواند باعث طعم بد جویس و نشت آن از مخزن یا کارتریج شود. در صورت مشاهده علائم سوختگی پنبه کویل، آن را تعویض کنید.

مشکلات فنی

در برخی موارد، ممکن است مشکلات فنی در مخزن یا کارتریج باعث نشت جویس شود. در صورت مشاهده نشت جویس بدون دلیل مشخص، دستگاه خود را به یک متخصص ویپینگ نشان دهید تا مشکل را بررسی و رفع کند. همچنین می‌توانید با کارشناسان مجموعه روکوویپ هم برای پیدا کردن مشکل و رفع آن ارتباط بگیرید.

رفع صدای بلند ویپ

راهکارهای رفع صدای بلند ویپ

تا اینجا متوجه شدیم که بلند بودن صدای ویپ ممکن است به دلیل تراکینگ (نشت جویس) باشد. تراکینگ زمانی اتفاق می‌افتد که جویس بیش از حد از مخزن یا کارتریج به داخل کویل نشت می‌کند. این امر می‌تواند به دلیل مختلفی از جمله وات نامناسب، دریچه هوای بسته، مکش قوی و گرمای بیش از حد رخ دهد.

در این بخش به بررسی راهکارهای رفع بلند بودن صدای ویپ می‌پردازیم:

تخلیه جویس اضافی

بهترین راه برای رفع تراکینگ، تخلیه جویس اضافی داخل حفره کویل و کانال هوای کارتریج است. برای این کار باید دو مرحله را طی کنید:

  1. یک دستمال کاغذی خشک را در قسمت پایینی کارتریج و جلوی کانال‌های هوای تحتانی قرار دهید.
  2. سپس با فشار خیلی کم و به آرامی به لبه کارتریج فوت کنید تا تمام جویس اضافی تخلیه شود.

نکته بسیار مهم از وارد کردن هرگونه جسم خارجی به داخل حفره کویل خودداری کنید، زیرا ممکن است به المنت آن آسیب برسانید، پس از تخلیه جویس، کامل خشک کنید.

تنظیم وات دستگاه

دستگاه خود را روی وات مناسب کویل نصب شده تنظیم کنید. وات بالا می‌تواند باعث گرم شدن بیش از حد کویل و تراکینگ شود.

تنظیم دریچه هوا

دریچه هوا را به اندازه کافی باز بگذارید. بسته بودن دریچه هوا می‌تواند باعث تراکینگ شود.

مکش مناسب

از شدت مکش حین پاف‌گیری کم کنید. مکش بیش از حد می‌تواند باعث ورود جویس بیش از حد به کویل و تراکینگ شود.

جلوگیری از گرم شدن دستگاه

از قرار دادن دستگاه در جاهای گرم خودداری کنید. گرمای بیش از حد می‌تواند باعث تراکینگ شود.

تعویض کویل

در صورتی که کویل شما معیوب است، سریعاً آن را تعویض کنید. لوازم جانبی ویپ را می‌توانید از مجموعه روکوویپ تهیه کنید تا از کیفیت بالای آن اطمینان کافی به دست دارید.

علت صدا دادن ویپ

نتیجه‌گیری 

آیا بلند بودن صدا ویپ عادی است؟ ویپ‌ها در حالت عادی ممکن است حین استفاده صداهایی شبیه ترکیدن حباب، فس فس یا قل قل داشته باشند که به این حالت‌ها اصطلاحاً تراکینگ گفته می‌شود. اما گاه این صداها بلندتر و آزاردهنده می‌شوند. به همین سبب باید به دنبال پیدا کردن علت ایجاد صدا و رفع آن باشید تا تجربه ویپینگ لذت‌بخش‌تری را به دست آورید.

در صورتی که از یک مجموعه تخصصی مانند رکوویپ اقدام به خرید نمایید، قطعاً توضیحات کاملی برای نگهداری و مراقبت این دستگاه‌ها دریافت خواهید کرد.

سوالات متداول

آیا مشکلات فنی را می‌توان علت صدا دادن ویپ دانست؟

بله، از مهم‌ترین مشکلات فنی می‌توان به خرابی اتومایزر، کویل، باتری و سایر اجزای ویپ اشاره کرد که باعث صدای بلند می‌شوند.

آیا می‌توان صدای ویپ را به طور کامل حذف کرد؟

خیر، صدای ویپ به طور کامل قابل حذف نیست، اما می‌توان آن را تا حد زیادی کاهش داد.

چرا ویپ من صدا می‌دهد؟

علل زیادی برای صدای ویپ وجود دارد که از مهم‌ترین آنها می‌توان به وات بالا، جریان هوای زیاد، ویسکوزیته بالا و کویل نامناسب دستگاه اشاره کرد.

چه نوع ویپی صدای کمتری دارد؟

ویپ‌های با وات پایین و جویس‌های با ویسکوزیته پایین، معمولاً صدای کمتری دارند.

امتیاز شما به این مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *