وبلاگ

آیا ویپ سرطان زا است؟!

مضرات ویپ

آیا ویپ سرطان‌زا است؟ پاسخ کامل و دقیقی به این سوال نمی‌توان داد. زیرا دستگاه‌های ویپ یک پدیده نسبتاً جدید هستند و دانش ما در مورد اثرات بلندمدت آنها بر سلامتی در حال حاضر محدود است. لازم است که حداقل مطالعات کامل با دوره‌های پیگیری بیشتر از 5 سال انجام شود تا بتوان نظر دقیقی در مورد سیگار الکترونیکی و مضرات ویپ داد. اما در صورتی که هنگام خرید دستگاه‌های ویپ و مایع الکترونیکی، از برندهای معتبر و اورجینال استفاده کنید، قطعاً ضرر و زیان آن کاهش پیدا می‌کند. برای این منظور می‌توانید با کارشناسان روکوویپ در تمام مراحل انتخاب و خرید خود در ارتباط باشید.

اصول ویپینگ کردن

همانطور که محبوبیت سیگارهای الکترونیکی و دستگاه‌های ویپینگ روز به روز در حال افزایش است، بحث در مورد ایمنی آنها نیز افزایش پیدا می‌کند. چرا که در حال حاضر بیش از صدها هزار نفر برای رفع نیکوتین بدن خود به سمت استفاده از دستگاه‌های ویپینگ روی آورده‌اند.

محبوبیت بیشتر این دستگاه‌ها به این امید است که مواد مضر موجود در سیگار در این دستگاه‌ها وجود ندارد و از پیامدهای استعمال دخانیات به دور هستند.

اما از آنجایی که روز به روز این محصولات در تنوع بالایی تولید می‌شوند، این سوال که آیا ویپ سرطان‌زا است؟ ایجاد می‌شود. قبل از اینکه پاسخ دقیقی به این سوال داده شود، باید اصول ویپینگ و اجزای آن را به درستی بشناسید تا با نحوه عملکرد آنها آشنا شده و متوجه نوع خطرات این دستگاه‌ها شوید.

پس در ابتدا باید بگوییم سیگار الکترونیکی چیست و از چه اجزایی تشکیل شده است؟ سیگار الکترونیکی دستگاهی است که با باتری کار می‌کند و به کاربر اجازه می‌دهد یک محلول بخار شده معروف به مایع الکترونیکی را استنشاق کند. این مایع با نام جویس در بازار معرفی می‌شود.

ترکیبات اصلی جویس شامل:

 • پروپیلن گلیکول
 • گلیسیرین گیاهی
 • طعم‌دهنده‌ها
 • درصد مشخصی از نیکوتین

است که این مایع توسط دستگاه ویپ به بخار تبدیل شده و کاربر بخار را به ریه انتقال می‌دهد. نیکوتین مورد نیاز در این مرحله وارد خون می‌شود.

ویپ سرطان زا

آیا ویپ سرطان‌زا است؟

زمانی که افراد تصمیم می‌گیرند از ویپینگ به عنوان تفریح یا جایگزین سیگار سنتی استفاده کنند، ابهامات بسیار زیادی برایشان به وجود می‌آید و البته دیگران هم در به وجود آمدن این ابهامات نقش موثری دارند. یکی از این سوالات مهم این است که آیا ویپ سرطان‌زا است؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم ارتباط قطعی بین ویپینگ و سرطان وجود ندارد زیرا مطالعاتی که تاکنون صورت گرفته هنوز جدید و نوظهور بوده و نتایج آزمایشات هم دقیق نیست.

تا زمانی که مطالعات طولانی ‌مدت در مورد تاثیرات ویپینگ بر سلامتی و سرطان کامل نشود، نمی‌توان پاسخ دقیقی به این سوال داد اما با توجه به ترکیبات مایع جویس و نحوه تبدیل آن به بخار، ممکن است که ویپ سرطان‌زا شود.

در ادامه چند فاکتور برای ارزیابی خطر سرطان بالقوه ویپینگ را بررسی می‌کنیم:

1. محتوای نیکوتین

 • نیکوتین به تنهایی با افزایش خطر سرطان مرتبط است.
 • مایعات الکترونیکی اغلب حاوی سطوح مختلفی از نیکوتین هستند.
 • قرار گرفتن در معرض نیکوتین از طریق ویپینگ ممکن است به افزایش خطر ابتلا به سرطان کمک کند.
 • بهتر است از مایع جویس با حجم نیکوتین پایین یا بدون نیکوتین استفاده کنید.

2. طعم‌های مایع الکترونیکی

 • مایع الکترونیکی در دو دسته‌بندی طعم طبیعی و طعم مصنوعی قرار می‌گیرند.
 • برخی از مواد طعم دهنده در مایع الکترونیکی سمیت بیشتری نسبت به سایر طعم دهنده‌ها دارند.
 • به طور بالقوه این مایع‌ها خطر سرطان را افزایش می‌دهند.
 • به عنوان مثال، استفاده از دیاستیل در مایعات الکترونیکی موجب بیماری‌های تنفسی جدی می‌شود.

3. نحوه ویپینگ

 • در صورتی که در ویپینگ زیاده‌روی کنید یا از بخار خیلی داغ در حجم زیاد استفاده کنید، قطعاً گرمای بخار می‌تواند به ریه، نای و گلو آسیب‌های زیادی وارد کند.
 • برخی از این آسیب‌ها بسیار خطرناک بوده و ممکن است سرطان را هم به دنبال داشته باشد.
 • بهتر است از کارشناسان روکوویپ در هنگام تهیه این دستگاه‌ها در مورد نحوه عملکرد آن اطلاعات کامل را به دست آورید.

خطرات و مضرات ویپینگ

خطرات و مضرات ویپینگ

ویپینگ به عنوان جایگزین سیگارهای سنتی در سال‌های اخیر محبوبیت زیادی پیدا کرده است. در واقع، اغلب افراد ترجیح می‌دهند تا برای ترک سیگار از دستگاه‌های الکترونیکی به نام ویپ استفاده کنند، زیرا نسبت به سیگار کشیدن روش سالم‌تری برای مصرف نیکوتین است.

هنوز هیچ تحقیقات کاملی در مورد اینکه آیا ویپ سرطان زا است انجام نشده است. اما در همین بررسی‌های اولیه مشخص شده که اگر در مصرف دستگاه‌های الکترونیکی زیاده‌روی شود، می‌توانند برای سلامتی مضر باشند.

پس در پاسخ به این سوال که آیا ویپ ضرر دارد؟ باید بگوییم، در صورت استفاده صحیح و به اندازه، مزایای آن بسیار بیشتر از مضرات ویپ است. اگر در هنگام خرید سیگار الکترونیکی یک مجموعه معتبر مانند روکوویپ را در نظر بگیرید، قطعاً نحوه استفاده صحیح از این دستگاه‌ها را دریافت خواهید کرد و در نتیجه فقط از فواید آن بهره‌مند می‌شوید.

در ادامه به بررسی برخی از خطرات و مضرات ویپ بیش از اندازه می‌پردازیم:

بیماری‌های ریوی

 • استفاده از سیگار الکترونیکی ممکن است در درازمدت بیماری‌های ریوی به وجود بیاورد.
 • از مهم‌ترین تاثیرات آن بر روی ریه می‌توان به برونشیت مزمن، آسم و کاهش عملکرد ریه اشاره کرد.
 • در موارد بسیار نادر، ویپینگ منجر به برونشیولیت انسدادی می‌شود که این یک بیماری ریوی جدی است.

تاثیر ویپ بر سیستم ایمنی بدن

 • ممکن است در افکار عمومی، ویپ بر سیستم ایمنی بدن تاثیرات منفی زیادی بگذارد، اما در واقعیت این گونه نیست.
 • کشیدن یک پاکت سیگار یا قلیان با هزاران ماده سمی و افزودنی به شدت سیستم ایمنی را در مقابل ویروس‌ها ضعیف می‌کند.
 • اما استفاده از ویپ به جهت تامین نیکوتین مورد نیاز، تاثیرات بسیار کمی بر روی سیستم ایمنی دارد و زمانی که حجم زیادی از نیکوتین مصرف شود، بر سیستم ایمنی تاثیر می‌گذارد.

بیماری‌های قلبی

 • نیکوتین تاثیرات منفی و مخربی بر قلب هم دارد و خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی مانند حمله قلبی و بیماری عروق کرونر را افزایش می‌دهد.

تاثیر بر سلامت مغز

 • نیکوتین موجود در ویپ تاثیر مستقیم بر روی رشد مغز در افراد جوان دارد و در اغلب مواقع منجر به نقص‌های شناختی، کم شدن حافظه و توجه می‌شود.

 ویپ سرطان زا

خطر ابتلا به سرطان با ویپ

تا این بخش دریافتیم که استفاده بی‌رویه از ویپ ممکن است آسیب‌های زیادی به سلامتی افراد وارد کند، اما ممکن است برای بسیاری از افراد همچنان سوالات زیادی وجود داشته باشد، مانند: آیا ویپ سرطان زا است و چه سرطان‌هایی را ایجاد می‌کند؟

در پاسخ به این سوالات باید بگوییم: به خودی خود ویپ سرطان زا نیست، اما در صورت استفاده بی‌رویه از دستگاه‌های ویپینگ و به کار بردن مواد غیر اورجینال و تقلبی با ترکیبات مضر، خطر ابتلا به سرطان با ویپ افزایش پیدا می‌کند.

از مهم‌ترین سرطان‌هایی که ممکن است به این دلیل ایجاد شوند عبارتند از:

سرطان دهان

مواد شیمیایی موجود در بخارات ویپ می‌تواند خطر ابتلا به سرطان دهان را افزایش بدهد.

سرطان ریه

تحقیقات در مورد اثرات طولانی مدت ویپینگ و ریه‌ها هنوز در حال انجام است، اما احتمال خطر ابتلا به سرطان ریه در آینده وجود دارد.

استفاده از ویپ

حقایقی درباره ویپ و سرطان

باور رایجی وجود دارد که ویپ بسیار ایمن‌تر از سیگارهای سنتی است. درست است که در بخار حاصل از ویپینگ هزاران ماده سمی و شیمیایی سیگار وجود ندارد، اما همین بخار ویپینگ هم می‌تواند به ریه و سایر بخش‌های بدن آسیب برساند. گاهی اوقات استفاده از لوازم جانبی ویپ تا حد زیادی می‌تواند خطرات ناشی از گرمای زیاد بخار را کاهش بدهد، اما اگر به شکل بی‌رویه از آن استفاده کنید، قطعاً جواب این سوال که آیا ویپ سرطان زا است، مثبت می‌باشد.

حقایقی که در مورد خطرات ویپینگ و ابتلا به سرطان وجود دارد، بسته به نوع افرادی که از آن استفاده می‌کنند، متفاوت است:

تاثیر ویپ بر افراد سیگاری

افراد سیگاری با جایگزین کردن سیگار با سیگار الکترونیکی تا حد زیادی می‌توانند خطر ابتلا به سرطان را کاهش بدهند، چرا که ترک سیگار با کمک ویپ می‌تواند فواید زیادی برای سلامتی آنها به دنبال داشته باشد.

تاثیر ویپ بر افراد غیر سیگاری

تاثیر ویپ برای افراد غیر سیگاری مخرب بوده و خطر ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهد، زیرا با شروع ویپینگ، این افراد حجم مشخصی از نیکوتین و مواد شیمیایی مضر را وارد بدن خود می‌کنند.

تاثیر ویپ بر افراد دیگر

تاثیر ویپ بر افراد دیگر که به هیچ عنوان از دستگاه‌های ویپ استفاده نمی‌کنند هم مضر است، زیرا دود دست دوم تمام مواد مضر را در خود دارد و پیامدهای زیادی برای سلامتی افرادی که در مجاورت دود دست دوم قرار می‌گیرند، دارد.

ویپ

نتیجه‌گیری 

آیا ویپ سرطان زا است در تمام طول این مقاله سعی کردیم پاسخ مناسبی به این سوال بدهیم به طور کلی دود به وجود آمده از سیگار الکترونیکی حاوی مواد شیمیایی مضر کمتری نسبت به دود حاصل از سوختن تنباکو در سیگار و قلیان است پس به طور کلی مصرف تمام محصولات ویپینگ خطرات بسیار کمتری نسبت به سیگار سنتی دارند اما فقط زمانی می‌توان نسبت به مضرات ویپ نگران شد که استفاده از این محصولات بی‌رویه بوده و یا از برندهای ناشناخته و تقلبی استفاده می‌کنید در صورت انتخاب یک مجموعه معتبر و تخصصی در زمینه ویپینگ مانند روکوویپ با خیال راحت می‌توانید تمام لوازم جانبی و مایع الکترونیکی را با کیفیت خوب تهیه کنید همچنین با دریافت راهنمای استفاده از این دستگاه‌ها خطرات کلی آنها را نیز کاهش دهید

سوالات متداول

آیا ویپینگ بدتر از سیگار کشیدن است؟

خیر، مضرات ویپینگ به نسبت سیگار بسیار کمتر است.

آیا مصرف ویپ می‌تواند باعث ایجاد سرطان شود؟

شواهد نشان می‌دهد که استفاده نامناسب از ویپ خطر ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهد.

چه کسانی باید از ویپینگ اجتناب کنند؟

 • همه افراد غیر سیگاری
 • زنان باردار یا شیرده
 • افراد مبتلا به بیماری‌های خاص

آیا ویپینگ عوارض جانبی زیادی دارد؟

عوارض جانبی ویپینگ از سیگار بسیار کمتر بوده، اما ممکن است در ابتدا باعث تحریک ریه، سرفه و مشکلات تنفسی شود.

آیا ویپینگ می‌تواند به ترک سیگار کمک کند؟

بله، ویپ می‌تواند به عنوان ابزاری برای ترک سیگار مورد استفاده قرار بگیرد.

3/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهی در مورد “آیا ویپ سرطان زا است؟!

 1. علی گفت:

  با سلام و درود فراوان
  ضمن تشکر از اطلاعات و پیامدهای صحیح و درست در مورد ویو و نحوه‌ی عملکرد آن ، کلیدی ترین نکاتی که در مورد ویپ اشاره شده در این مطالب اول از هم واقعاً اگر اطلاعاتی کامل و یا هیچ گونه اطلاعاتی از ویپ ندارید از کارشناسان محترم راهنمایی های لازم رو بگیرید و دوم اینکه مهمترین نکته در این مطالب هست تهیه دستگاه های اورجینال و جویس های کاملاً خارجی و بدون نیکوتین است .
  با تشکر از همه هم وطن های دوست داشتنی و آرزوی سلامتی و موفقیت برای همه ی شما

  1. روکو ویپ گفت:

   سپاس از همراهی شما 🌹

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *