وبلاگ

مضرات دود سیگار برای اطرافیان غیر سیگاری

اثر دود سیگار

مضرات دود سیگار برای اطرافیان غیرسیگاری هم بسیار زیاد و گسترده است، چرا که در دود سیگار بیش از ۷ هزار ماده سمی و شیمیایی وجود دارد که هر کدام از آن‌ها می‌تواند عوارض جبران‌ناپذیری را به انسان منتقل کند. تنها راه حلی که می‌توان اثر دود سیگار در غیرسیگاری‌ها را کاهش داد، ترک سیگار است. ترک سیگار به تدریج، با استفاده از سیگارهای الکترونیکی می‌تواند راهکار مناسبی برای این منظور باشد. برای ترک سیگار به تدریج و انتخاب بهترین دستگاه‌های ویپینگ متناسب با شرایط خود، می‌توانید با کارشناسان روکوویپ ارتباط بگیرید.

مضرات دود سیگار برای اطرافیان غیرسیگاری

دود حاصل از سوختن سیگار حاوی بیش از ۷ هزار ماده شیمیایی سمی و سرطان‌زا است که نه تنها برای فرد سیگاری بلکه برای اطرافیان او نیز خطرناک است. به همین دلیل است که مصرف سیگار در اماکن عمومی ممنوع می‌باشد. اما خانواده افراد سیگاری همواره در معرض دود دست دوم سیگار قرار می‌گیرند.

اگر افراد سیگاری، حتی با وجود آگاهی از مضرات دود سیگار برای اطرافیان غیرسیگاری، به دلیل وابستگی به نیکوتین، قادر به ترک سیگار نیستند، بهتر است برای حفظ سلامت اعضای خانواده خود، با کمک گرفتن از برخی لوازم جانبی مانند سیگار الکترونیکی، اقدام به ترک سیگار کنند.

مضرات دود سیگار

در ادامه به بررسی مهم‌ترین عوارض دود سیگار برای اطرافیان می‌پردازیم:

بیماری‌های قلبی عروقی

دود سیگار خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی مانند سکته مغزی و حمله قلبی را افزایش می‌دهد.

بیماری‌های تنفسی

دود سیگار می‌تواند باعث بیماری‌های تنفسی مانند آسم، برونشیت و سرطان ریه شود.

سرطان

دود سیگار خطر ابتلا به انواع سرطان، از جمله سرطان ریه، دهان، گلو، حنجره، مری، معده، پانکراس، کلیه و مثانه را افزایش می‌دهد.

تاثیر دود سیگار بر غیرسیگاری‌ها

تاثیر دود سیگار بر غیرسیگاری‌ها

اگر به طور دقیق مضرات دود سیگار برای اطرافیان غیرسیگاری را بررسی کنید، متوجه می‌شوید که دود سیگار به طور مستقیم بر سلامت غیرسیگاری‌ها، به خصوص کودکان، زنان باردار و افراد مسن، تأثیرات منفی می‌گذارد.

به همین دلیل، کمپانی‌های بزرگ با طراحی دستگاه‌های مختلف، از جمله انواع ویپ، راهکارهای آسان‌تری را برای ترک سیگار ارائه کرده‌اند. با جایگزین کردن سیگار با ویپ، تا حد زیادی می‌توان از عوارض دود سیگار بر روی سایر افراد حاضر در محیط جلوگیری کرد، زیرا دود دستگاه‌های ویپینگ بسیار کم‌خطرتر از دود تنباکو واقعی است. برای تهیه انواع دستگاه ویپ اورجینال و اصل و مایع الکترونیکی آن، کافی است با کارشناسان روکوویپ در ارتباط باشید.

برای اینکه به طور دقیق‌تر تاثیر دود سیگار در غیرسیگاری‌ها را بدانید، در ادامه اثرات آن بر روی برخی از افراد را بررسی می‌کنیم:

تاثیر دود سیگار بر نوزادان

مواد شیمیایی موجود در دود دست دوم بر مغز نوزادان تأثیر می‌گذارد و در تنظیم تنفس آنها اختلال ایجاد می‌کند. این مشکل باعث مرگ ناگهانی، غیرقابل توضیح و غیرمنتظره یک نوزاد در سال اول زندگی می‌شود. طی آزمایشات انجام شده، در بدن نوزادان سالم که دچار مرگ ناگهانی می‌شوند، نیکوتین و کوتینین بیشتری وجود دارد.

تاثیر دود سیگار بر کودکان

کودکان در حال رشد هستند و به نسبت بزرگسالان با سرعت بیشتری تنفس می‌کنند. همچنین ریه آنها هم در حال رشد بوده و دود سیگار می‌تواند مستقیم بر روی ریه تأثیرات منفی بگذارد. از آنجایی که سیستم ایمنی کودکان به طور کامل تقویت نشده، دود سیگار بدن آنها را در برابر عفونت‌ها آسیب‌پذیرتر می‌کند. به همین جهت، کودکانی که در معرض دود سیگار قرار می‌گیرند، بیشتر به عفونت‌های تنفسی مانند ذات‌الریه، برونشیت و عفونت گوش میانی مبتلا می‌شوند. همچنین مشکلاتی مانند تشدید آسم و مشکلات تنفسی مانند خس خس سینه، سرفه و تنگی نفس برای آنها ایجاد می‌شود.

زنان باردار

زمانی که یک زن باردار دود تنباکو را تنفس می‌کند، نوزاد متولد نشده او در معرض مواد شیمیایی موجود در دود سیگار قرار می‌گیرد که این مسئله تأثیر منفی بر روی رشد جنین دارد. از مهم‌ترین مشکلاتی که ممکن است برای زنان باردار به وجود بیاید:

 • سقط جنین
 • زایمان زودرس
 • تولد نوزاد با وزن کم

افراد مسن

افراد مسن به دلیل سیستم ایمنی ضعیف‌تر، بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی و تنفسی ناشی از دود سیگار قرار می‌گیرند. زیرا ترکیبات سیگار به DNA سلول‌ها آسیب می‌رساند و در نهایت منجر به ایجاد سرطان‌های مختلف در ریه و حنجره می‌شود. تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد ۲۰ تا ۳۰ درصد افراد مسنی که سیگار استفاده نمی‌کنند، به علت قرار گرفتن در معرض دود سیگار دچار مرگ زودرس می‌شوند.

عوارض دود سیگار برای اطرافیان

راه جلوگیری از مضرات دود سیگار

دود سیگار به عنوان قاتلی نامرئی هر ساله جان میلیون‌ها انسان را در سرتاسر جهان می‌گیرد. چرا که این دود بیش از ۷۰ هزار ماده شیمیایی سمی و سرطان‌زا دارد که نه تنها برای فرد سیگاری بلکه برای اطرافیان او نیز خطرناک است. به طوری که مضرات دود سیگار برای اطرافیان غیرسیگاری بسیار بیشتر از خود فرد سیگاری است.

اگر جز افرادی هستید که وابستگی به نیکوتین دارید و نمی‌توانید آن را به یکباره کنار بگذارید، اما قصد دارید مضرات دود سیگار را کاهش بدهید، استفاده از محصولات ویپینگ و لوازم جانبی ویپ را توصیه می‌کنیم. چرا که می‌توانید میزان نیکوتین آن را کاملاً تنظیم کرده و حجم کمتری از مواد شیمیایی را وارد محیط کنید.

به طور کلی برای اینکه عوارض دود سیگار را تا حد زیادی کاهش بدهید، چند راه حل وجود دارد که استفاده از هر کدام آنها تا حد زیادی می‌تواند به حفظ سلامت اطرافیان کمک کند.

ترک سیگار

بهترین و قطعی‌ترین راه برای جلوگیری از مضرات دود سیگار، ترک کامل آن است. ترک سیگار فواید بسیار زیادی برای سلامتی شخص شما هم دارد و سبب کاهش خطر ابتلا به سرطان، بیماری‌های قلبی و عروقی شده و افزایش طول عمر و بهبود کیفیت زندگی را به دنبال دارد. روش‌های مختلفی برای ترک سیگار وجود دارد که عبارتند از:

 • استفاده از داروهای ترک سیگار
 • استفاده از دستگاه‌های ویپینگ و جویس
 • مشاوره با متخصصان ترک سیگار
 • استفاده از روش‌های جایگزین نیکوتین مانند آدامس، قرص و چسب نیکوتین
 • استفاده از روش‌های روان‌شناختی مانند درمان شناختی رفتاری

تاثیر سیگار بر بدن

اجتناب از قرار گرفتن در معرض دود سیگار

اگر خودتان سیگار نمی‌کشید، تا حد امکان از قرار گرفتن در معرض دود سیگار، به خصوص در مکان‌های بسته، اجتناب کنید. برای این کار می‌توانید:

 • در مکان‌های عمومی که سیگار کشیدن ممنوع است، رفت و آمد کنید.
 • از رستوران‌ها و کافه‌هایی که در آن‌ها سیگار کشیدن مجاز است، دوری کنید.
 • در صورت امکان، از مسیرهایی که افراد در حال سیگار کشیدن هستند، عبور نکنید.
 • به دوستان و اعضای خانواده خود که سیگار می‌کشند، بگویید که از دود سیگار اذیت می‌شوید و از آن‌ها بخواهید که در حضور شما سیگار نکشند.

ایجاد محیط‌های بدون دود

در محل کار و سایر مکان‌های عمومی قوانینی برای ممنوعیت سیگار کشیدن وضع کنید. این کار نه تنها سلامتی شما را حفظ می‌کند بلکه سلامتی سایر افراد حاضر در آن محیط را تضمین می‌کند.

با به کارگیری این راهکارها می‌توانید خود و اطرافیانتان را از مضرات دود سیگار در امان نگه دارید و به سلامتی خود و جامعه کمک کنید. در صورتی که از ویپ برای ترک سیگار استفاده می‌کنید، می‌توانید انواع جویس با طعم‌های لذت‌بخش را انتخاب کرده و با تنظیم میزان نیکوتین، کم کم به ترک کامل آن نزدیک شوید.

عوارض دود سیگار

نتیجه‌گیری

مضرات دود سیگار برای اطرافیان غیرسیگاری بسیار گسترده‌تر از آن چیزی است که تصور می‌کنید. اگر افراد سیگاری به این مسئله واقف باشند، تا حد زیادی سعی می‌کنند با رعایت برخی از مسائل ایمنی، اثر دود سیگار را بر روی اطرافیان خود کاهش بدهند. در صورتی که نگران سلامتی اطرافیان خود و به خصوص فرزندان دلبندتان هستید و قصد دارید سیگار را برای همیشه کنار بگذارید، می‌توانید با کارشناسان روکوویپ ارتباط بگیرید تا با معرفی بهترین تجهیزات ویپینگ به شما در این مسیر چالش‌برانگیز کمک کنند.

سوالات متداول

اگر در معرض دود سیگار قرار گرفتم چه کاری باید انجام بدهم؟

تا حد امکان از محل دود سیگار دور شوید و حتماً لباس‌های خود را بشویید.

زنان باردار چقدر در معرض خطر دود سیگار هستند؟

دود سیگار می‌تواند باعث سقط جنین، زایمان زودرس و تولد نوزاد با وزن کم شود.

دود سیگار چه خطراتی برای افراد غیرسیگاری دارد؟

دود سیگار برای افراد غیرسیگاری به اندازه سیگاری‌ها خطرناک است و می‌تواند باعث بیماری‌های مختلفی از جمله سرطان ریه، بیماری‌های قلبی عروقی و تنفسی شود.

آیا دود سیگار باعث مرگ ناگهانی نوزاد می‌شود؟

بله، دود سیگار می‌تواند خطر مرگ ناگهانی نوزاد (SIDS) را افزایش دهد.

بهترین راه برای ترک سیگار چیست؟

راه‌های زیادی برای ترک سیگار وجود دارد، اما تهیه دستگاه‌های ویپینگ مناسب پس از دریافت مشاوره از کارشناسان روکوویپ، یکی از راه‌های خوب و تاثیرگذار است.

1/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهی در مورد “مضرات دود سیگار برای اطرافیان غیر سیگاری

 1. ماهان گفت:

  عالی بود

  1. روکو ویپ گفت:

   ممنون از همراهی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *